Jak jistě víte, víno se dá rozdělit do několika kategorií. Můžete jej kategorizovat podle obsahu bublinek, barvy, obsahu zbytkového cukru, vyzrálosti hroznů či podle jeho vhodnosti k určitým pokrmům. Jelikož jsme si vědomi rozmanitostí kategorií, rozhodli jsme se je rozdělit do několika článků. V tomto článku se budeme věnovat rozdělení vín podle obsahu zbytkového cukru. Pojďme se podívat na samotné kategorie a jejich charakteristiky. 

SUCHÉ VÍNO

Toto víno obsahuje nejméně zbytkového cukru. Obsahuje maximálně 4g zbytkového cukru na litr. Tento typ je charakteristický svou kyselejší a výraznou chutí. Pár takových tady máme, zkuste např. náš Sauvignon.

POLOSUCHÉ VÍNO

Na rozdíl od suchého vína je tento typ sladší. Běžně může obsahovat až 12g zbytkového cukru na litr. Vyznačuje se vyšší koncentrací alkoholu a výraznější vůní. Mezi kvalitní vína tohoto typu bychom vám doporučili Pinot Gris z Vinařství Obelisk

POLOSLADKÉ VÍNO

Může se zdát, že mezi polosuchým a polosladkým vínem není velký rozdíl. Opak je ale pravdou. Polosladké víno může totiž obsahovat až 45g zbytkového cukru na litr, což je dosti velký rozdíl od polosuchého s 12g. Z našeho výběru určitě vyzkoušejte Ryzlink. Nebudete litovat.

SLADKÉ VÍNO

Jak již název napovídá, jedná se o nejsladší variantu vína. Rozdíl od suchého vína tedy jistě poznáte. Může obsahovat 45 a více gramů zbytkového cukru na litr. Vína jsou obvykle určená pro dlouhodobé zrání v láhvi. Jsou vyráběna z dlouho uzrálých hroznů a často se k nim řadí vína přívlastková, jejichž výroba v Česku zaujímá pouze 10 %. 

Někteří lidé sladká vína nemusí, někteří je však vyhledávají pro jejich jedinečnou chuť. Pokud bychom vám opět měli doporučit, tak by to byl Ryzlink vlašský z roku 2017.

Věříme, že vám náš krátký přehled kategorií vín pomohl a již se v tomto dělení vín vyznáte. V příštím článku rozebereme dělení vín dle bublinek. Mezitim vám přejeme šťastný výběr a příjemně strávené chvilky na našem e-shopu.

Špork - dělení vína pro úplné začátečníky

TERKA DOPORUČUJE

Jak už jistě víte, naše správkyně webu Terka má ráda kvalitní a chutná vína. Proto vám vzkazuje, že si máte objednat Pálavu z Vinařství VICAN.

ZDROJE

https://www.alkoholium.cz/sucha-polosucha-polosladka-a-sladka-vina-mate-v-nich-jasno/

https://www.alkoholium.cz/sucha-polosucha-polosladka-a-sladka-vina-mate-v-nich-jasno/

https://www.winehouse.cz/sladka-vina/

https://www.osobnivinoteka.cz/je-libo-polosuche-s-privlastkem-naucte-se-rozeznav

https://www.alkoholium.cz/sucha-polosucha-polosladka-a-sladka-vina-mate-v-nich-jasno/

×